„Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a”. POIR.01.01.01-00-0272/19
Celem projektu planowanego do realizacji przez Arctic Paper Kostrzyn S.A. jest opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a.
Planowany do realizacji projekt ma na celu wyeliminowanie bądź znaczne ograniczenie negatywnych skutków zwiększenia ilości wypełniacza w papierze poprzez zastosowanie nowych kompozycji wypełniających, od których oczekuje się, że będą powodowały lepsze wiązanie się cząstek wypełniacza w strukturze papieru i bardziej równomierne rozproszenie tych cząstek. Uzyskane to zostanie za pomocą użycia różnych polimerów/crosslinkerów przebadanych w trzech etapach projektu. W czwartym etapie projektu zaplanowano produkcję prototypowych papierów graficznych w zakresie gramatur 60-80 g/m2.
Z końcem marca br. kończy się część badawcza projektu, podczas trwania której zespół prowadzący projekt uzyskał pozytywne wyniki prac i od kwietnia br. projekt wejdzie już w fazę prac rozwojowych. Czas trwania prac rozwojowych przewidziany jest do końca listopada 2022r.
Uzyskane wyniki prac B+R zostaną wdrożone do działalności gospodarczej Wnioskodawcy, poprzez wprowadzenie do produkcji innowacyjnych wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a w Arctic Paper Kostrzyn S.A.
Głównymi odbiorcami rezultatów projektu będą przetwórcy (producenci kopert i zeszytów), wydawnictwa książkowe i drukarnie. Papier ten będzie mógł być również wykorzystywany do pisania i drukowania pismem Braille'a i wykorzystywany również przez osoby niewidome i słabo widzące.
Realizacja projektu odpowiada na aktualne i przyszłe potrzeby podwyższenia parametru nieprzezroczystości papieru w produkcji papierów graficznych w zakresie niskich gramatur, przy jednoczesnym niepogorszeniu, a nawet zwiększeniu parametrów wytrzymałościowych.
W trakcie realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych w projekcie występuje efekt dyfuzji wynikający ze współpracy przemysłu z organizacją badawczą. tj.: Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.
ŚRODA, 31 MARCA 2021